23 Want ik heb van de Heere ontvangen, wat ik u ook heb overgeleverd, dat de Heere Jezus in de nacht waarin Hij werd verraden, brood nam,Arja schreef: ↑02 apr 2026, 10:54Gezag van de traditie is niet vanzelfsprekend toch? Ik zie nergens in het Nieuwe Testament dat een voorbereidingsweek een voorwaarde is.Johann Gottfried Walther schreef: ↑02 apr 2026, 08:55 Het is wel bijzonder, want men wijkt af van de (goede Gereformeerde) gewoonte, van voorbereidingsdienst/preek, voorbereidingsbijeenkomst, Censura Morum....
Het heeft geen normatieve plaats. Maar als het in jouw gemeente een waardevolle traditie is, dan kan je dat niet zomaar doorbreken door te zeggen: we gaan het nu een keertje zonder doen.
Ik heb al jaren geen voorbereidingsweek gehad.
Daardoor verschoof het "toetsen" van 4 keer per jaar voor het Avondmaal, naar een heel andere manier van "wandelen met God". Het zit nu meer verweven in mijn leven zelf. Er is een stukje uit de Bijbel (Romeinen 12), dat een soort van spiegel in mijn leven geworden.
Maar als je nooit nadenkt en gedachteloos aan het avondmaal gaat, is het natuurlijk een subliem middel om wel na te denken waar je mee bezig bent.
Daar is het voor ingesteld toch?
24 en nadat Hij gedankt had, brak Hij het en zei: Neem, eet, dit is Mijn lichaam, dat voor u gebroken wordt. Doe dat tot Mijn gedachtenis.
25 Evenzo nam Hij ook de drinkbeker, na het gebruiken van de maaltijd, en zei: Deze drinkbeker is het nieuwe testament
26 Want zo dikwijls als u dit brood eet en deze drinkbeker drinkt, verkondig de dood van de Heere, totdat Hij komt.
27 Daarom, wie op onwaardige wijze dit brood eet of de drinkbeker van de Heere drinkt, is schuldig aan het lichaam en bloed van de Heere.
28 Maar laat ieder mens zichzelf beproeven en laat hij zó eten van het brood en drinken uit de drinkbeker.
29 Want wie op onwaardige wijze eet en drinkt, die eet en drinkt zichzelf een oordeel, omdat hij het lichaam van de Heere niet onderscheidt.
30 Daarom zijn er onder u veel zwakken en zieken, en velen zijn ontslapen.
31 Want als wij onszelf zouden beoordelen, zouden wij niet geoordeeld worden.
32 Maar als wij geoordeeld worden, worden wij door de Heere bestraft, opdat wij niet met de wereld veroordeeld zouden worden.
Dat komt voort uit dit woord: Maar laat ieder mens zich beproeven:
daardoor wilde men in de Reformatie hier op deze wijze invulling aan geven.
Is dat de enige manier hoe het kan, zeker niet.
Maar Het beproeven van zichzelf is wel een bijbels gegeven.