Bekeerd in Elspeet

hervormde
Berichten: 522
Lid geworden op: 25 jan 2008, 21:49

Bekeerd in Elspeet

Bericht door hervormde »

Het christelijk geloof gaf haar niet langer wat ze nodig had. Dus begon Helma Frens (17) een zoektocht langs de wereldreligies. Uiteindelijk belandde zij bij de islam en vond wat ze zocht. Bekeren was toen een kwestie van tijd en durf.

In Elspeet, een klein reformatorisch dorp op de Veluwe, fietst Helma Frens (17) met een hoofddoek op haar hoofd en verhullende kleding. Ze is de enige moslim in het dorp. Dagelijks wordt ze aangestaard en nageroepen als ze zich op straat vertoont. Toch gaat ze door, overtuigd van de waarheid van de islam. Ze voelt zich naar eigen zeggen gelukkiger dan ooit.

Aan de rand van Elspeet doet de 17-jarige Frens in een cafetaria haar verhaal. Bewust niet in het centrum want dat levert te veel blikken op. „Ze noemen me broodje shoarma en schelden met ’jihad’”, vertelt de studente maatschappelijke zorg. Ze heeft een verlegen gezicht, maar zodra ze over haar bekering tot de islam praat, lichten haar ogen op en valt de verlegenheid weg.

Anderhalf jaar geleden werd ze moslim. Opmerkelijk, gezien haar christelijke, hervormde achtergrond. Van kinds af aan ging ze elke zondag met haar ouders naar de hervormde kerk. Zelf las ze vaak in de Bijbel en bad ze tot God.

Toch voelde ze zich niet vertrouwd met het christelijk geloof. Toen ze op haar vijftiende depressief werd en ze steun in het christelijk geloof wilde zoeken, ontstonden er twijfels. „Ik vond zoveel tegenstrijdigheden in de Bijbel dat ik me begon af te vragen of alles wel klopte.” Frens besloot daarom verder te kijken dan het christendom. Nadat ze alle wereldgodsdiensten met elkaar had vergeleken, voelde ze zich het meest aangetrokken tot de wereld van de islam.

Zodra ze de Koran in handen kreeg en het heilige boek begon te lezen, wist ze het zeker: de islam is het ware geloof. De structuur van het vijf keer per dag bidden en het feit dat de moskeedeuren elke dag openstaan, in tegenstelling tot de kerk, spraken haar aan. In de islam kon ze praktiseren, veel meer dan in het christendom. „Je kunt één keer per week naar de kerk, maar meer kun je niet doen.” Door de Koran te lezen vond ze antwoorden op haar vragen. Antwoorden die ze naar eigen zeggen in de Bijbel niet kon vinden. „Ik heb vaak in mijn bed gehuild omdat ik bang was voor de dood. Er werd me ook niet echt verteld wat er met me zou gebeuren. Maar de islam is duidelijk over wie ik ben als ik dood ben. Ik vind daar echt rust in.”

Voor Frens was het vreemd om te ontdekken dat een ander geloof haar beter paste dan het christelijk geloof, omdat ze altijd zo is opgevoed.

Frens besloot dat ze zich zo snel mogelijk wilde bekeren. Maar wat zouden haar ouders hiervan vinden? In het begin deed ze alles stiekem. Op de momenten dat haar ouders niet thuis waren, trok ze zich terug naar haar kamer om de islamitische gebeden uit te spreken. Als ze een gebed miste wachtte ze ’s avonds tot haar ouders sliepen en haalde dan alles in. Ze verstopte sjaaltjes in de bh’s in haar kledingkast om toch met een bedekt hoofd haar gebeden te kunnen doen. Elke gelegenheid die zich voordeed, greep ze aan om een gebed op te zeggen. In de wc van de trein deed ze stiekem haar hoofddoek op om vervolgens in Harderwijk in de moskee te gaan bidden.

Ook de ’shahadah’ (de geloofsgetuigenis en eerste zuil in de islam) zegde ze stiekem op in haar kamer. Een Marokkaanse vriendin leerde haar de woorden in het Arabisch op te zeggen: ’Ash hadu anlaa ilaaha illallaahu wa ash hadu anna muhammadar-rasulallah’. (Ik getuig dat er geen andere god bestaat dan God en ik getuig dat Mohammed de Gezant van God is.)

Het betekende voor Frens haar officiële bekering. „Op 12 januari 2008”, zegt ze met een grote glimlach op haar gezicht. Omdat Frens destijds nog geen hoofddoek droeg, wilde ze eerst nog met de ’shahadah’ wachten. Maar een vriendin, ook een Nederlandse bekeerling, raadde haar dit af. „Ze zei dat ik het beter wel kon doen, want als je morgen sterft, sterf je in ieder geval als moslim.”



Frens ondervond veel steun van deze Nederlandse vriendin, die ook nog geen hoofddoek droeg. Samen droomden ze over de dag dat ze die wel zouden dragen en bemoedigden ze elkaar met de woorden dat Allah hen zou belonen voor hun geduld.

Enthousiast over haar nieuwe geloof wilde Frens haar bekering graag met haar ouders delen. Maar deze reageerden niet zoals ze had gehoopt en staken een stokje voor haar beslissing. Ze dwongen haar om naar de kerk te gaan en ze moest beloven te stoppen met haar islamitische rituelen. Uit angst voor ruzie beloofde Frens te stoppen met bidden en ging ze met haar ouders naar de kerk.

Maar ondanks haar belofte kon ze haar nieuwe geloof niet loslaten en ging ze door met haar gebeden en het lezen van de Koran. Dit zette de familierelatie op gespannen voet. Haar moeder kwam er al snel achter dat haar dochter nog steeds moslim was, doordat ze een smeekbedenboekje op haar kamer vond. „Ze werd daar heel boos om.”

De bom barstte toen ze een paar maanden geleden besloot een hoofddoek te dragen. „Ik ben toen een paar dagen het huis uitgegaan omdat er grote ruzie van was gekomen en ik in paniek raakte.” Wel belde ze in die tijd elke dag met haar ouders. Uiteindelijk gaven ze hun dochter toestemming de hoofddoek te dragen, waarop Frens besloot weer naar huis te gaan. „Het gaat nu beter. Voor mijn ouders is het ook moeilijk. Ik begrijp hen wel, maar ik hoop dat ze mij ook begrijpen. Je wilt allebei het beste voor elkaar.”

Met lood in haar schoenen fietste ze de eerste dag dat ze haar hoofddoek droeg naar de bushalte. Ze werd met argusogen bekeken, maar ze zette door. Ze neemt haar dorpsgenoten niets kwalijk, omdat ze volgens Frens niets van de islam weten, doordat ze alleen dingen op tv zien en bang zijn voor het onbekende. De meeste inwoners van haar dorp groeten haar nog wel, anderen zijn daarmee gestopt. „Ze kijken de andere kant op.


Vrienden heeft ze niet in Elspeet, maar ze voelt zich naar eigen zeggen niet eenzaam. En gelukkiger dan ooit, nu ze Allah heeft leren kennen. Zo’n beetje elke vrijdag bezoekt ze een moskee in Harderwijk. Daar wordt ze gastvrij door de vrouwen ontvangen. „In de islam helpt iedereen elkaar. Er is veel meer zuster- en broederschap dan in het christendom.” Momenteel heeft Frens vooral islamitische vrienden onder wie een andere Nederlandse bekeerling met wie ze regelmatig belt.

Niemand in het dorp heeft haar ooit de vraag gesteld waarom ze moslim is geworden, behalve een collega van het werk. „Mensen zijn hier heel erg bezig met wat anderen van hen vinden. Als je dan iets afwijkt, hoor je niet meer bij Elspeet.”

Op haar werk, een restaurant in Elspeet, voelt ze zich wel geaccepteerd. Omdat ze vanwege haar moslimzijn geen alcohol meer drinkt en ook niet wil schenken, mocht ze van haar bazin in de keuken gaan werken. Volgens Frens vonden haar collega’s het wel lastig om te zien hoe ze veranderd is. Van een meisje met dikke lagen make-up en strakke kleding naar een volledig bedekte gesluierde moslim met een naturel gezicht. Ze noemt make-up en het dragen van een hoofddoek tegenstrijdig. Ze bedekt zichzelf zodat mannen geen ’vieze gedachten’ over haar kunnen hebben. „Vroeger voelde ik me vies als een man naar me keek, maar nu ben ik anoniem.”

Volgens Frens heerst er in haar omgeving een grote onwetendheid over de islam. Zo vroeg een dominee haar over de telefoon of ze nu ook bij ’die terroristen’ hoort vanwege haar islamitische geloof. „Dat vind ik wel een belediging.” Op de begrafenis van haar opa droeg ze een zwarte hoofddoek wat leidde tot verdeelde reacties. De dominee gaf haar toestemming deel te nemen aan de begrafenis omdat ze wel een hoofddeksel droeg en een vrouw als ze bidt bedekt moet zijn. Een oude vrouw reageerde vol medelijden met ’arm kind’. Frens noemt die reactie pure onwetendheid. „Mensen hier denken dat ik onderdrukt word omdat ik een hoofddoek draag, terwijl dat helemaal niet zo is.”

Soms levert die onwetendheid ook lachwekkende taferelen op. Tijdens de vossenjacht in Nunspeet, een opsporingsspel waarbij kinderen verklede personen moeten aanwijzen, werd haar bijvoorbeeld gevraagd: ’Ben jij een vos?’.

Ondanks al het commentaar houdt ze haar rug recht en zegt ze zich gelukkig te voelen. Ze voelt geen verantwoording tegenover haar dorpsgenoten, maar heeft wel begrip voor hun reactie. „Voor hen ben ik echt een verrader, want ik ben een Nederlander die moslim is geworden.”

Tijdens haar middelbareschoolperiode in Elburg vroegen klasgenoten haar regelmatig: ’Hoe kun je nu moslim zijn, je bent toch Nederlands?’ Maar volgens Frens heeft geloof helemaal niets met afkomst te maken. Om vervelende reacties van haar toenmalige Nederlandse vriendinnen te voorkomen, probeerde ze haar moslim zijn tevergeefs geheim te houden. Ze kreeg er veel ’gezeur’ mee en werd uitgedaagd door meisjes die voor de grap met een hoofddoek op school rond gingen lopen. „Ik zat op een rot-school.”

De pesterijen hebben Frens niet uit het veld weten te slaan. Met opgeheven hoofd fietst ze nog elke dag gesluierd door haar dorp. Wel zou ze het liefst verhuizen naar een islamitisch land, zoals Saoedi-Arabië en wil ze graag haar ’hadj’ (pelgrimstocht naar Mekka en tevens de vijfde zuil in de islam) maken. Daar hoeft ze zich niet voor haar bekering te verantwoorden en denkt ze zich meer thuis te voelen. „Ik kan niet veranderen en ik hoop als moslim te sterven.”
Ander
Berichten: 3548
Lid geworden op: 20 mar 2007, 20:50

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Ander »

Het valt op dat ze graag wat wil doen. Ze miste in haar oorspronkelijke godsdienst het element dat ze zelf wat kon doen. Heftig verhaal overigens.
Gebruikersavatar
Bert Mulder
Berichten: 9097
Lid geworden op: 28 aug 2006, 22:07
Locatie: Grace URC Leduc Alberta Canada
Contacteer:

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Bert Mulder »

Zie de nadruk om zelf de zaligheid te verdienen....
Mijn enige troost is, dat ik niet mijn, maar Jezus Christus eigen ben, Die voor mijn zonden betaald heeft, en zo bewaart, dat alles tot mijn zaligheid dienen moet; waarom Hij mij ook door Zijn Heilige Geest van eeuwig leven verzekert, en Hem voortaan te leven van harte willig en bereid maakt.
Gebruikersavatar
MarthaMartha
Berichten: 13043
Lid geworden op: 21 nov 2007, 21:04
Locatie: Linquenda

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door MarthaMartha »

Wat enorm verdrietig!
Als de moed je in de schoenen zinkt, ga dan eens op je kop staan!
Gebruikersavatar
Gijs83
Berichten: 7035
Lid geworden op: 04 feb 2008, 17:12
Locatie: vlakbij een kerk

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Gijs83 »

MarthaMartha schreef:Wat enorm verdrietig!
Inderdaad verdrietig! Ik hoop dat ze er ooit op terug komt, want voor God is ze niet onbereikbaar! Wel opvallend dat het precies in een hechte dorpsgemeenschap als Elspeet gebeurt. Ik ben begin juni op vakantie geweest in Elspeet en kan niet herinneren dat ik Nederlands meisje met hoofddoekje heb gezien. De cafeteria die genoemd staat aan het begin(officieel andere weg) van de weg waar wij op vakantie waren. Het is een knusse 'boerse' cafetaria. Echt iets voor 'plompe' boeren om zo even 'aan te landen'. Ik geloof graag dat ze na gekeken wordt. Als je je anders gedraagt dan kan ik me voorstellen dat je er 'buiten' valt in Elspeet. Hoewel de mensen, ondanks dat wij vakantiegangers waren, heel aardig waren, nog aardiger als in Wekerom, waar we eerst jaren op vakantie zijn geweest.
Gebruikersavatar
Hendrikus
Berichten: 17049
Lid geworden op: 10 apr 2004, 09:37

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Hendrikus »

Gijs83 schreef:
MarthaMartha schreef:Wat enorm verdrietig!
Inderdaad verdrietig! Ik hoop dat ze er ooit op terug komt, want voor God is ze niet onbereikbaar! Wel opvallend dat het precies in een hechte dorpsgemeenschap als Elspeet gebeurt.
Waarom opvallend? Het gebeurt overal hoor, ook hier.
~~Soli Deo Gloria~~
Gebruikersavatar
Gijs83
Berichten: 7035
Lid geworden op: 04 feb 2008, 17:12
Locatie: vlakbij een kerk

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Gijs83 »

Hendrikus schreef:
Gijs83 schreef:
MarthaMartha schreef:Wat enorm verdrietig!
Inderdaad verdrietig! Ik hoop dat ze er ooit op terug komt, want voor God is ze niet onbereikbaar! Wel opvallend dat het precies in een hechte dorpsgemeenschap als Elspeet gebeurt.
Waarom opvallend? Het gebeurt overal hoor, ook hier.

Ik ken zo 1,2,3 geen voorbeelden hier, maar het zal best overal gebeuren. Hier heb je nog een moskee, dat is in Elspeet niet het geval, daar is bijna alles 'refo' wat de klok slaat.
Gebruikersavatar
Bonny
Berichten: 2511
Lid geworden op: 03 aug 2007, 16:29
Locatie: In partibus infidelium
Contacteer:

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Bonny »

Bert Mulder schreef:Zie de nadruk om zelf de zaligheid te verdienen....
Inderdaad. De kern van de islam. Maar waarom heeft het christendom haar niet kunnen boeien, vraag ik me af? Wat is er mooier dan te horen dat geloof alleen je kan redden en niet het doen van allerlei religieuze handelingen? Is dit soms onvoldoende aan bod gekomen in haar jeugd?

Een uitspraak uit het interview om bij na te denken:
Niemand in het dorp heeft haar ooit de vraag gesteld waarom ze moslim is geworden, behalve een collega van het werk. „Mensen zijn hier heel erg bezig met wat anderen van hen vinden. Als je dan iets afwijkt, hoor je niet meer bij Elspeet.”
en;
Volgens Frens heerst er in haar omgeving een grote onwetendheid over de islam. Zo vroeg een dominee haar over de telefoon of ze nu ook bij ’die terroristen’ hoort vanwege haar islamitische geloof. „Dat vind ik wel een belediging.” Op de begrafenis van haar opa droeg ze een zwarte hoofddoek wat leidde tot verdeelde reacties. De dominee gaf haar toestemming deel te nemen aan de begrafenis omdat ze wel een hoofddeksel droeg en een vrouw als ze bidt bedekt moet zijn. Een oude vrouw reageerde vol medelijden met ’arm kind’. Frens noemt die reactie pure onwetendheid. „Mensen hier denken dat ik onderdrukt word omdat ik een hoofddoek draag, terwijl dat helemaal niet zo is.”
Als we mensen tegenkomen in onze omgeving, die moslim (geworden) zijn, laten we dan waardig behandelen, zoals het een christen betaamd.
The Groom's still waiting at the altar
Gebruikersavatar
Hendrikus
Berichten: 17049
Lid geworden op: 10 apr 2004, 09:37

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Hendrikus »

Gijs83 schreef:
Hendrikus schreef:
Gijs83 schreef:
MarthaMartha schreef:Wat enorm verdrietig!
Inderdaad verdrietig! Ik hoop dat ze er ooit op terug komt, want voor God is ze niet onbereikbaar! Wel opvallend dat het precies in een hechte dorpsgemeenschap als Elspeet gebeurt.
Waarom opvallend? Het gebeurt overal hoor, ook hier.

Ik ken zo 1,2,3 geen voorbeelden hier, maar het zal best overal gebeuren. Hier heb je nog een moskee, dat is in Elspeet niet het geval, daar is bijna alles 'refo' wat de klok slaat.
Hier ook, Gijs. Maar in burka zie je niet meer dat het een Nederlands meisje is.
~~Soli Deo Gloria~~
Gebruikersavatar
Gijs83
Berichten: 7035
Lid geworden op: 04 feb 2008, 17:12
Locatie: vlakbij een kerk

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Gijs83 »

Hendrikus schreef: Hier ook, Gijs. Maar in burka zie je niet meer dat het een Nederlands meisje is.
Nee, in Rijssen valt het niet zo op, tenminste of de 'tamtam' moet wel rond gaan. Overigens wordt dit artikel uit Trouw als 'komkommertijd'-nieuws bestemeld. Het kan zo wezen, maar het zorgt wel voor veel ophef(al meer dan 80 reacties op de site van Trouw op dit artikel en dat in komkommertijd!). Ik hoop echt dat ze nog tot inkeer komt!
Gebruikersavatar
Gian
Berichten: 6338
Lid geworden op: 27 nov 2004, 21:24

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Gian »

Ik vind het een aanklacht tegen de kerk, en vooral tegen de dominee die vraagt of je nu bij de terroristen hoort.
Hedendaagse bijbelstudie is voor een belangrijk deel het elimineren van theologische contradicties.
Gebruikersavatar
Bert Mulder
Berichten: 9097
Lid geworden op: 28 aug 2006, 22:07
Locatie: Grace URC Leduc Alberta Canada
Contacteer:

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Bert Mulder »

Gian schreef:vooral tegen de dominee die vraagt of je nu bij de terroristen hoort.
Dat is zo, spreekt van schreinende onkunde.

Verder een totaal gebrek aan takt.
Mijn enige troost is, dat ik niet mijn, maar Jezus Christus eigen ben, Die voor mijn zonden betaald heeft, en zo bewaart, dat alles tot mijn zaligheid dienen moet; waarom Hij mij ook door Zijn Heilige Geest van eeuwig leven verzekert, en Hem voortaan te leven van harte willig en bereid maakt.
hervormde
Berichten: 522
Lid geworden op: 25 jan 2008, 21:49

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door hervormde »

Vorig jaar zomer heb ik een boekje gelezen over een christin die moslima werd. En ze heeft dit geloof tot het uiterste verdedigd. Is ook op hadj geweest. Maar uiteindelijk door een ontmoeting met Jehovahgetuigen weer teruggebracht in de handen van de Heere. Weet of kent iemand dat boekje? Ik ben de titel kwijt.
Gebruikersavatar
jvdg
Berichten: 12063
Lid geworden op: 12 okt 2006, 14:07

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door jvdg »

Ook in onze gemeente is vorig jaar een lidmaat overgegaan naar de islam.
Uiterlijk (!) een op en top refo (naar woord).
Driedelig donkerblauw, was vóór de dienst al actief in z'n bijbeltje, een zichtbaar goede luisteraar en trouw in de opkomst.
En dan ineens de mededeling dat NN is overgegaan naar de islam.

Ik heb hier veel en lang over nagedacht, maar ben er niet uitgekomen hoe zoiets mogelijk is.
Het heeft me wel veel verdriet gedaan, maar, behoudens het gebed, sta je machteloos.
Alleen de Heere kan hem terugbrengen.
Ik zal de dag prijzen dat we hem terugzien in een/de kerk.

Ik heb me toen ook bezig gehouden met de vraag, hoe bijzonder is de stap van de islam naar het christendom (hetzij rooms, hetzij protestants).
Is dat net zo zwaar als van christendom naar de islam?

Ook hier ben ik niet uitgekomen.
Het enge verschil is dat deze stap mij wel verheugt.
Bureaucraat
Berichten: 603
Lid geworden op: 01 jun 2009, 11:41

Re: Bekeerd in Elspeet

Bericht door Bureaucraat »

jvdg schreef: Ik heb me toen ook bezig gehouden met de vraag, hoe bijzonder is de stap van de islam naar het christendom (hetzij rooms, hetzij protestants). Is dat net zo zwaar als van christendom naar de islam?
Er zijn landen op de wereld waar je de overstap van islam naar christendom met de dood moet bekopen. Overigens zal voor dit meisje het leven in Elspeet ook niet aangenaam zijn. Het is een gesloten gemeenschap waar afwijkend gedrag niet wordt getolereerd. Dat meisje is zo goed als geëxcommuniceerd. Dus veel liefde die christenen dienen uit te stralen zal ze daar helaas niet ervaren.

En voordat er weer allerlei kritiek losbarst, ik heb van mijn 10e tot mijn 18e in Elspeet gewoond, en nog steeds woont een gedeelte van mijn familie daar.
Plaats reactie