elbert schreef: ↑05 mar 2025, 08:48
Je kunt Trump wel verwijten dat hij Poetin wel erg vriendelijk tegemoet lijkt te komen. Er is nog geen woord van kritiek over zijn lippen gekomen als het Poetin aangaat, terwijl richting Zelensky er een hele woordenvloed aan kritiek is gegaan.
Als je met iemand in gesprek wil, is het niet verstandig om hem van alles te verwijten of te typeren.
elbert schreef: ↑05 mar 2025, 08:48De inschatting dat Poetin zich aan zijn woord zal houden, zoals Trump verkondigde, is dat wel. Want dat Poetin dat zal doen is hoogst twijfelachtig.
Bill Clinton is een andere mening toegedaan. Hij heeft aangegeven dat Poetin zich heeft gehouden aan afspraken die met Amerikanen zijn gemaakt. En de afwezigheid van de Amerikanen bij de Minsk-akkoorden is gebleken. Rusland neemt Europa niet serieus, simpelweg omdat ze militair gezien zwak zijn.
elbert schreef: ↑05 mar 2025, 08:48
Als de VS een mineralendeal afsluiten met Oekraine maar bij voorbaat aangeven geen enkele zin te hebben om het land militaire garanties te geven, dan heeft het geen effect als veiligheidsgarantie. De VS hebben ook bedrijven in West- en Oost-Europa. Maar daarvoor gelden wel harde NAVO garanties om die te beschermen. Zie je het verschil?
Oekraïne is geen lid van de NAVO en zal dat ook niet worden, althans niet op korte termijn. De VS willen wel hun eigen belangen beschermen, maar niet voor de veiligheid van Oekraïne an sich aan de lat staan. Zo eenvoudig is het.
elbert schreef: ↑05 mar 2025, 08:48e]De aard van het belang is blijkbaar dat de Amerikanen het niet nodig vinden om er veiligheidsgaranties aan vast te koppelen, wat betekent dat het zo belangrijk dus ook niet is. Dat zal voor de Amerikanen wellicht ook het geval zijn. Maar voor Oekraine des te meer. Vind je het gek dat ze zeggen: "ja, maar ho eens even, daar hebben we weinig aan, wij hebben wel behoefte aan veiligheidsgaranties".
De VS verdedigen hun belangen, niet de veiligheid van Oekraïne an sich. Dat is niet echt het belang van de VS. Lijkt me vrij helder.
elbert schreef: ↑05 mar 2025, 08:48Het woord "vrede" is hier misplaatst. In de Bijbel hebben mensen het ook over "vrede, vrede", maar daar moeten we mee oppassen (Jer. 8:11). De breuk tussen Rusland en Oekraine is namelijk groot en die kan niet op het lichtst genezen worden door enkel het woordje "vrede" maar heel vaak te gebruiken.
Tussen Zuid- en Noord-Korea is het officieel ook geen vrede, maar er is wel sprake van een permanente staakt-het-vuren. Dat is een doel dat je op zijn minst zou moeten bereiken.
elbert schreef: ↑05 mar 2025, 08:48Op zijn best gaat het op dit moment om een overeenkomst over het al dan niet tijdelijk beeindigen van de vijandelijkheden, waarbij we sterke twijfels moeten hebben hoe duurzaam dat zal zijn. Uiteindelijk wil iedereen, van Poetin tot Zelensky, dat er een einde aan het conflict komt. Maar over de uitkomst van het conflict hebben ze totaal andere ideeën. Het maakt nogal wat uit wat de uitkomst zal zijn. Trump wekt sterk de indruk dat die uitkomst hem niet uitmaakt, zolang A) het vechten maar stopt en B) hijzelf er beter van wordt (bijv. door die mineralendeal). De Russen en Oekraïners zitten daar echt wel anders in.
En daarover zullen ze dus in gesprek moeten en tot een compromis moeten komen.